-

Zabawa to najlepsza nauka! 2020

29 marzec 2021
  • wielkość czcionki

 

8. DZIEŃ ZIEMI - ważna sprawa. Polecam prezentację dla najmłodszych.

(kliknij w znaczek Facebook w górnym prawym rogu a przeniesiesz się na nasz profil Fb)

 

7. Ciasto MECH

Z okazji Dnia Ziemi oprócz zadbania o nasze otoczenie polecamy pyszne i piękne zielone ciasto :)

 

6. Jak zrobić telefon?

 

5. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

(kliknij a znaczek Facebooka w prawym rogu, a przeniesiesz się na naszą stronę OPP)

 

4. Sposoby na naukę
 
(kliknij a znaczek Facebooka w prawym rogu, a przeniesiesz się na naszą stronę OPP)

  

3. Jak przejść przez kartkę???
 
Próbowaliście kiedyś przejść przez kartkę?? Taką zwykłą A4.  Pomyślcie jak jak można to zrobić. Czy jest to wogóle możliwe??
 
 
 
 
 

2. Gra - "Rysujemy twarz lub stworka"

Dzisiejsza propozycja zabawy dla całej rodziny 

Zasady:
Rzucaj kostką - narysuj śmieszną twarz lub stworka.
Liczba oczek na kostce w kolejnych rzutach odpowiada kształtowi, który musisz narysować.

Dobrej zabawy!! Wrzućcie w komentarzu na Fb lub prześlijcie zdjęcie waszych śmiesznych buziek i stworków (mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l)

                                                        

 
 
 

1. Obserwujemy niebo - WENUS

 Czy zauważyliście, taką jasną gwiazdę która świeci wieczorami nad zachodnim horyzontem? I dlaczego nie migocze tak, jak inne?

Okazuje się, że to nie gwiazda, a planeta - Wenus. Swój blask zawdzięcza bliskości Słońca i chmurom odbijającym promienie słoneczne w jej gęstej atmosferze. Zwraca na siebie uwagę jako najjaśniejszy punkt na niebie, zanim jeszcze zobaczymy słabiej świecące gwiazdy. Wypatrujcie jej na zachodzie od godz. 18:00.

Przez najbliższe dni Wenus będzie widać dość długo, nawet 3 godziny po zachodzie Słońca. O 21:00 będzie już niżej nad horyzontem i jeśli ktoś miałby wątpliwości czy to na pewno Wenus, to z pomocą przychodzi prosta metoda odróżnienia gwiazdy od planety. Wiecie jaka?

Wystarczy popatrzeć czy obiekt mruga: jeśli mruga to gwiazda, jeśli nie - to planeta!

Gwiazdy, które migoczą pod wpływem ziemskiej atmosfery znajdują się znacznie dalej niż widoczne gołym okiem planety, będące częścią naszego Układu Słonecznego. Nasze oko widzi gwiazdy jako pojedyncze punkty. Ich światło jest bardziej skupione, więc jego jasność mogą łatwo zaburzyć przepływy powietrza w ziemskiej atmosferze. Planety są bliższe, więc większe niż punkt dla naszego oka. Widzimy je dokładniej.

Patrząc na Wenus przez teleskop, zobaczycie jej tarczę. Patrząc na gwiazdę - nadal będziecie widzieć punkt. A jeśli już obserwujecie Wenus przez teleskop, nie zapomnijcie zanotować, jaką ma fazę. Sprawdźcie, czy widać np. pół oświetlonej tarczy, czy tylko wąski rogalik? Patrzcie codziennie i szukajcie zmian. Fazy Wenus odkrył już ponad 400 lat temu pierwszy astronom, który posługiwał się teleskopem - Galileusz.

(żródło. Planetarium Centrum Nauki Kopernik)

Jeśli niebo będzie bezchmurne spróbujcie proszę odnaleźć Wenus na Waszym niebie.

Tak dla przypomnienia jakie planety tworzą nasz układ słoneczny i w którym miejscu układu znajduje się Ziemia i Wenus połuchajcie piosenki 

92
Więcej w tej kategorii: