-

Charyzma, radość, zamiłowanie folkloru, czyli o ZPiT "Kociewie Retro"

  • wielkość czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Nasza ziemia rodzinna jest dla nas najmilszym miejscem na ziemi, miejscem które się kocha, do którego się tęskni i do którego się wraca”.

 W dniach 24-27 sierpnia 2017 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kociewie Retro” z Ogniska  Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Przygoda 2017”.  Zaprezentowały się zespoły z Polski, Meksyku, Indii, Francji, Litwy i Republiki Zielonego Przylądka, a wszystko to w ramach obchodów 45-lecia Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rybniku. Zaznaczyć należy, iż nasi Retrowiacy byli jedynym reprezentantem Pomorza.  Występy naszego zespołu zawsze wzbudzają radość i gromkie brawa, gdyż naszej promocji Kociewia towarzyszy niezłomnie charyzma, umiłowanie tańca, urok i chęć zabawy. Na międzynarodowej scenie ZPiT występował w składzie: Wiesława i Leszek Reszka, Maria Łakatyszewska, Tadeusz Kaczmarek, Jolanta i Tadeusz Rajkowscy, Elżbieta Wałaszewska, Jerzy Librecht, Mirosława i Zbigniew Moller, Franciszek Wyscocki, Donata Galuba i Czesław Janeczek przy silnym wsparciu nauczycieli OPP w osobach: Agnieszka Brzoza i Piotr Chrapkowski-  prezentując tańce: polkę, walczyk i poloneza poprzez kociewski hymn, „Lejci woda, lejci” , a kończąc na pieśni „Jezdóm Kociewiakam”. Reprezentacja naszej placówki wzięła ponadto udział w koncercie galowym ZPiT „Przygoda” z Rybnika z okazji ich 45-lecia. Pełni zachwytu nad ogromnym talentem i potencjałem tegoż śląskiego zespołu podziwiać można było w ich wykonaniu prezentacje folkloru z całego kraju.  Może w ich następnym repertuarze znajdzie się jakiś kociewski taniec?    

Reasumując wakacyjne sukcesy sceniczne ZPiT „Kociewie Retro” dodajmy, iż na swoim koncie mają oni także występ na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku, w Czarnej Wodzie, podczas III Przeglądu Gwary Kociewskiej „Kociewski Skowrónek” i I miejsce w kategorii śpiew-zespół oraz II miejsce w kategorii piosenka podczas XXIV Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia w Piasecznie.    Serdecznie wszystkim Retrowiakom i ich nauczycielom gratulujemy i szczerze kibicujemy ich pasji, zaangażowaniu i talentowi.  

 

 

766 Ostatnio zmieniany czwartek, 21 wrzesień 2017 08:58
Więcej w tej kategorii: