Mar 23

Nauczyciele regionaliści
z terenu Kociewia


Serdecznie zapraszamy kociewskich nauczycieli-regionalistów na warsztaty dydaktyczne dotyczące edukacji dzieci w zakresie wiedzy o kulturze Kociewia dnia 11 kwietnia 2022r., godz. 13.00.

Tematyka spotkania: I co dalej z edukacją regionalną…

Program spotkania min.:
1.Omówienie działalności nauczycieli regionalistów w czasie pandemii.
2.Prezentacja planów na najbliższy czas związanych z działalnością regionalną, przedstawienie konkursów i imprez.
3.Omówienie zmian w regulaminie Olimpiady „Gzubów pojacie ło Kociewiu” Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.
4.Omówienie najnowszych przykładów twórczości kociewskiej dla dzieci.
5.Sprawy różne.

Prowadzenie – Mirosława Möller

Warsztaty odbędą się w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim, ul. Sikorskiego 26, 83-200 Starogard Gdański. Dojazd we własnym zakresie. Zgłoszenia telefoniczne w sekretariacie OPP pod numerem telefonu 58 5613326 do dnia 1 kwietnia 2022r.

Lut 03

Tradycją naszej placówki jest coroczny Karnawałowy  bal przebierańców. Zatem i w tym roku zapraszamy uczestników naszych zajęć na wspaniałą zabawę.

Czekamy na Ciebie 11 lutego 2020 w godz. od 16.30 do 18.30.

Warunkiem wstępu jest przebranie!

Maj 06

Długi weekend majowy to czas licznych występów dla naszych ogniskowych zespołów. Nasze lokalne gwiazdy nie odpoczywały, albowiem sowim talentem, radością i energią upiększały majowe imprezy. Popisy artystyczne zespołów dancehallowych i ludowych  zaczęły się już 28 kwietnia, podczas imprezy „Kociewiacy dla Hospicjum” , następnie były tańce na imprezie „Kociewska Kuźnia Rozmaitości” w Lalkowach, gdzie promowali kulturę, tradycje, obyczaje i gwarę naszego regionu.
Kolejny artystyczny przystanek stanął w Skarszewach, 4 maja, podczas „Wielkiej Skarszewskiej Majówce” . Tam też nastąpiła kumulacja, erupcja estradowej energii, tam też nasze zespoły dancehallowe zatrzęsły sceną, rozgrzewając (dosłownie, bo było przecież zimno) i w przenośni skarszewską publiczność. Dziękujemy za Waszą pracowitość, zaangażowanie i energię. Brawo WY! BRAWO AGNIESZKA BRZOZA!!!!

Sty 22

Chóry OPP prowadzone przez Panią Lucynę Kreft-Surowiec

Zespół Kameralny OPP prowadzony przez Pana Grzegorza Ollera

oraz Wokaliści OPP prowadzeni przez Pana Piotra Chrapkowskiego

 

zapraszają

swoje Babcie, Dziadków i rodziny 

 

na KONCERT W ICH WYKONANIU

 

25 stycznia 2019r., o godzinie 17.00 w auli OPP.

 

 

Sty 07

7 stycznia w godzinach 16.30 - 18.30 zapraszamy dzieci uczestniczące w zajęciach OPP wraz z rodzicami na BAL PRZEBIERAŃCÓW. Biletem wstępu dla wszystkich jest karnawałowe przebranie. 
Jak zawsze bal wypełni wspaniała zabawa i moc atrakcji.

ZAPRASZAMY!

Maj 29

Zapraszamy dzieci i wszystkich, którzy nie przestali czuć się dziećmi na wspaniałą zabawę!

 

Lut 19

„Małe Ojczyzny uczą żyć w Ojczyznach wielkich", uczą się pielęgnować swoje tradycje, zwyczaje, kultywować i chronić tożsamość swojej „Małej Ojczyzny”.  Piękne słowa, które można wprowadzić w życie młodych ludzi poprzez zabawę i wspólne „Fajrowanie”. Ognisko Pracy Pozaszkolnej, jako oświatowa placówka, zajmująca się także edukacją regionalną dzieci młodzieży zainicjowała kolejne kociewskie wydarzenie, zwane fajrowanie (czytaj: świętowanie). Program klamrowy naszego międzypokoleniowego, kociewskiego spotkania rozpoczął się występami ZPiT „Retro” oraz „Kociewie” , by po wielu atrakcjach zakończyć wyjątkowo wzruszającym wspólnym odtańczeniem poloneza. Pisząc o wielu atrakcjach nie sposób nie wspomnieć o nauce piosenki „Miała baba jedna córa, rozgrywkach sportowych- opartych na starych ludowych zabawach, quizie o Kociewiu , gadce kociewskiej oraz pokazie artystycznym  w wykonaniu dzieci z zespołu „Gzuby” i „Kociewiacy z dwójki”. Było wesoło, było gwarnie i było międzypokoleniowo. No i oczywiście było po kociewsku. Ze strony edukacyjnej uczestnicy naszej imprezy poznali gwarę, stroje, taniec, jadło i zwyczaje naszego regionu, a ich sfera duchowa przepełniła się wspólną zabawa i radością. Ponadto niepodważalną przynętą, obok drożdżówki i chleba ze smalcem, była możliwość deptania kapusty w prawdziwej dębowej, 100-letniej już beczce.  

Mamy nadzieję, że naszą imprezą ożywiliśmy w Kociewiakach potrzebę kultywowania kultury naszego regionu, a nasze „Kociewskie Fajrowanie” na stałe zapisze się do kalendarza imprez naszej placówki.  Do zobaczenia za rok. 

Sty 25

Czy wiecie, że 10 lutego wszyscy Kociewiacy obchodzą swoje święto?

Wymyśliliśmy sobie, iż skoro nasza placówka ma szeroką działalność regionalną, to nie może być inaczej, że naszym obowiązkiem jest WSPÓLNIE POFAJROWAĆ z tej oto okazji.

Zatem wszystkich naszych uczestników zapraszamy 15 lutego od godz. 17.00 na "KOCIEWSKIE FAJROWANIE W OGNISKU".

Oj bandzie sia działo, bandzie !!!!

Lis 10

Artystyczna lekcja patriotyzmu w OPP

 

7 listopada w auli Ogniska Pracy Pozaszkolnej odbyła się kolejna już Rodzinna Biesiada Patriotyczna. Przy stołach zastawionych smakołykami przygotowanymi przez rodziców uczestników zajęć zasiedli rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, znajomi, przyjaciele. Na scenie uczestnicy zajęć grupowo lub z rodzinami zaprezentowali starannie dobrane utwory patriotyczne.

Na rozpoczęcie odśpiewano Hymn Polski gdzie głos główny dał chór OPP pod batutą Pani Lucyny Kreft-Surowiec przy akompaniamencie zespołu dętego pana Wojtka Bednarka. Najstarsza grupa rytmiczna OPP „Muzyczna przygoda” wykonała piosenkę „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Później usłyszeliśmy wiersze m.in. Włodzimierza Domaradzkiego „Ojczyzna” czy Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste” czy „Wszyscy kochają naszą stolicę” w wykonaniu Judytki Jankowskiej, Zofii Bettker z mamą, Magdaleny Richert i Marty Szynkowskiej, Klaudi Zająci Gai Krejza oraz Agnieszki i Wiktora Ostanówka.

Wiersze przeplatały utwory muzyczne „Rozkwitają Pąki” w wykonaniu Laury Góreckiej z bratem Erykiem i mamą, „Hej sokoły” w wykonaniu Kaliny Faleńskiej z mamą, „Polska żyje w nas” w wykonaniu Rodziny Dziewiątkowskich, „Pierwsza Kadrowa” w wykonaniu Leny i Jakuba Majka oraz „Jestem Polakiem” w wykonaniu Mai i Poli Wilczeskiej oraz Nadii Stolc.

Wszystko odbywało się w niezwykle ciepłej i sympatycznej atmosferze. Na zakończenie cała sala przy akompaniamencie Pana Piotra Chrapkowskiego rozśpiewała się na dobre pół godziny.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Pani Katarzyna Oller nauczyciel zajęć OPP.

Strona 1 z 2